אוסטאופורוזיס (דלדול העצם)

רוצה להכיר
את סימידונה 6.5 מ"ג

עם התקדמות הגיל,  קצב שחיקת העצם גובר על קצב בניית העצם, וכתוצאה, יורדת רמת צפיפות העצם ואיתה מסת העצם.

איבוד מסת עצם היא תופעה טבעית, המתרחשת לאחר גיל 30 לאילך. יחד עם זאת, שחיקה ברמת העצם עלולה להוביל להיווצרות שברים, עד למצב של מחלת האוסטאופורוזיס, שמוגדרת כמחלה 'שקטה', המתקדמת ללא תסמינים או כאב ועשויה להוביל לשברים פתאומיים (בדרך כלל בגב או באגן).

כיצד אוסטאופורוזיס קשור לגיל המעבר?

לאחר הפסקת המחזור החודשי, חלה ירידה משמעותית ברמות האסטרוגן בגוף, האחראי בין היתר, על בריאות העצמות. ירידה זו מובילה לעלייה בסיכון לדילול מסת העצם ואוסטאופורוזיס. חשוב לדעת, שנשים מאבדות מסת עצם בקצב מהיר יותר בהשוואה לגברים, ובפרט ב 5-10 השנים הראשונות לאחר הפסקת הווסת (כניסה למנופאוזה), אז התהליך מואץ בשל ירידה ברמות האסטרוגן. עובדה זו הופכת נשים לאחר מנופאוזה בעלות סיכון מוגבר לעצמות חלשות (אוסטאופורוזיס) ושברים.

מהם גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס?

 • גיל – צפיפות העצם וחוזק העצמות מגיעים לשיאם סביבות גיל 30. לאחר מכן מסת העצם מתחילה לרדת באופן טבעי.
 • מין – נשים מעל גיל 50 נמצאות בסיכון גבוה יותר פי 4 מגברים לפתח אוסטאופורוזיס.. מדוע? עצמות קלות ודקות יותר ביחס לגברים, ותוחלת חיים ארוכה יותר, הן חלק מהסיבות להבדלים בין המינים.
 • מבנה העצם ומשקל הגוף – נשים רזות וקטנות מידה, נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח אוסטאופורוזיס.
 • היסטוריה משפחתית – אחד מגורמי הסיכון העיקריים הם תורשה. אם להורייך או לסבים או סבתות שלך היו סימני אוסטאופורוזיס, כמו שבר באגן לאחר נפילה קלה, יתכן שאת נמצאת בסיכון גבוה יותר לדלדול עצם.
 • היסטוריה אישית של שברים בעצמות.
 • נטילת תרופות מסוימות- סטרואידים לטווח ארוך, לדוגמא, יכולים להגביר את הסיכון לפתח אוסטאופורוזיס.
 • עישון– משפיע על מבנה העצם ומעלה את הסיכון לאוסטאופורוזיס בקרב גברים ונשים כאחד.
 • תזונה– חסרים תזונתיים בוויטמין D וסידן מעלים את הסיכון לאוסטאופורוזיס.
 • אורח חיים והרגלים – צריכה מוגזמת של אלכוהול וקפאין, וחוסר בפעילות גופנית מעלים את הסיכון לאוסטאופורוזיס.

האם אפשר למנוע אוסטאופורוזיס?

נשים רבות חושבות על אוסטאופורוזיס כגזירת גורל, אולם חשוב לדעת שטיפול מונע יכול לסייע במניעת שברים.

פעילות גופנית קבועה ומתמדת – לפעילות גופנית חשיבות לאורך כל החיים, אולם אימוץ סגנון חיים פעיל לאחר מנופאוזה עשוי לסייע בחיזוק העצמות ושמירה על בריאותן.
איזו פעילות? כל פעילות שאת אוהבת תוכלי להתמיד בה היא פעילות טובה, מרכיבה על אופניים, עד הליכה לאורך הפארק.

יחד עם זאת, ישנן 2 פעילויות מומלצות במיוחד למניעת אוסטאופורוזיס:

 1. הרמת משקולות – אימון משקולות או מכשירי כוח יוצרים התנגדות ועומס על העצמות מעודדות בניית תאי עצם ומביאות לחיזוק ומניעת אוסטאופורוזיס.
 2. פעילות אירובית כמו ריצה, קפיצה בחבל, ריקוד ואימון אירובי, יחד עם פעילות סיבולת הכוללת שכיבות סמיכה, אימון בחדר כושר וכאמור, הרמת משקולות, תורמים גם הם לחיזוק העצמות.

במקביל, נסי להימנע מאורח חיים 'ישבני' הכולל ישיבה ממושכת מול הטלוויזיה, הטלפון הנייד או מסך המחשב.

לתזונה נכונה, מתוכננת ומאוזנת חשיבות גדולה במניעת אוסטאופורוזיס. מזונות המכילים סידן וויטמין D יעזור לשמור על עצמות בריאות לאחר המנופאוזה.

מה למשל?  ירקות עליים ירוקים (לא תרד), זרעים, אגוזים, פירות יבשים, דגים עם עצמות בקופסאות שימורים (סרדינים), דגים שומניים, ביצים, דגני בוקר עם תוספת ויטמין D ומוצרי חלב כמו יוגורט וגבינה. (טוב לדעת שחלב דל שומן וחלב רגיל, מכילים את אותה כמות הסידן).

במידת הצורך ולאחר ייעוץ מגורם רפואי מוסמך, אפשר ליטול תוסף תזונתי של ויטמין D במיוחד בחודשי החורף כאשר יש פחות חשיפה לשמש, הידועה כמקור טוב ליצירת ויטמין D בגוף.

אורח חיים בריא – שתיית אלכוהול מופרזת ועישון קשורים  לסיכון גבוה יותר לאוסטאופורוזיס. מעבר לשמירה על בריאות העצמות, גמילה מעישון תסייע גם להפחית את הסיכון למחלות לב, סרטן ומחלות אחרות הקשורות לעישון.

התסמינים העיקריים של גיל המעבר

בחרי בית מרקחת

סימיודנה 6.5 מ"ג

שימי לב הינך מופנה לאתר חיצוני. בהתאם לתקנון האתר, אין לנו שליטה ואיננו אחראים לאפליקציות או לתוכנם ​של אתרי אינטרנט אחרים אשר אליהם יש קישור מאתר זה והשימוש בהם על אחריות המשתמש.

סימידונה 6.5 מ"ג מכילה רכיב פעיל תמצית יבשה של קוהוש שחור

למידע נוסף ניתן לפנות בטלפון 02-5893939 או באתר www.rafa.co.il , אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת ו/או הענקת טיפול רפואי והוא אינו מיועד לבוא במקום העלון לצרכן ו/או התייעצות עם רופא מוסמך